Kiedy przysługuje adwokat z urzędu?

absolwenci

Wszystkie sprawy, jakie toczą się na wokandzie łączą się z poniesieniem konkretnych kosztów. Ważne jest aby znaleźć skutecznego adwokata, który jak najszybciej wygra naszą sprawę. Adwokat Łódź to jeden z najpopularniejszych adwokatów w Łodzi, zaufało mu już wiele mieszkańców, dla których wygrywał wiele spraw.

absolwenciJednak co w przypadku, kiedy kogoś nie stać na wynajęcie adwokata lub radcy prawnego? Wówczas ubieganie się o adwokata przewidziane jest w polskim prawie, jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Kto i kiedy może zatem starać się o radcę z urzędu?

Adwokat z urzędu najczęściej stanowi pomoc dla tych osób, których nie stać na pokrycie kosztów związanych z wynagrodzeniem pełnomocnika. By móc ubiegać się o przyznanie takiego radcy z urzędu, należy do sądu złożyć odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem dotyczącym stanu majątkowego oraz rodzinnego.

Komu przysługuje adwokat z urzędu? Adwokat prawo rodzinne.

Taki adwokat może zostać przyznany jedynie osobom fizycznym, które wykażą, iż nie są w stanie ponieść tego rodzaju wydatków bez uszczerbku finansowego koniecznego do utrzymania siebie i rodziny. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie z kosztów sądowych stanowi wyjątkową sytuację, która została stworzona dla osób ubogich, dla których jedyną przeszkodą w dochodzeniu swoich praw na drodze sądowej jest bardzo trudna sytuacja majątkowa.

Adwokat z urzędu sprawy rodzinne

Niektóre sprawy rodzinne na mocy ustawy zwolnione są z opłat sądowych. Są to takie sprawy jak:

  • uznanie dziecka, ale tylko wtedy, gdy ojciec dziecka dobrowolnie pragnie przed sądem złożyć oświadczenie o uznaniu dziecka,
  • ustalenie ojcostwa i macierzyństwa, ale tylko dla osoby, która składa pozew w tej sprawie,
  • nadanie dziecku nazwiska,
  • przysposobienie dziecka,
  • odebranie małoletniego dziecka jego rodzicom lub opiekunom,
  • alimenty, ale z kosztów zwolniona jest tylko osoba, która wnosi o alimenty lub która została pozwana w sprawie o obniżenie alimentów, składane przez osoby nieletnie w postępowaniu w sprawach nieletnich.

 

Dodaj komentarz